www.mudrvambera.cz

MUDr. Jiří Vambera
Palackého 201
541 01 Trutnov
IČ 49290517
odkaz na mapu

     Antikoncepce  
     VZP Trutnov  
     Nemocnice Trutnov  
     Nemocnice Dvůr Králové  
     Lékařská komora  
     Registr lékařů  

Přehled antikoncepce

 
Když se řekne antikoncepce, znamená to každou metodu k zabránění početí, ne jenom užívání pilulek. Kombinované hormonální tablety jsou sice nejrozšířenější účinnou metodou poslední doby, ale je dobré vědět i o ostatních způsobech. Někdy užívání hormonů není vhodné a pak je třeba vybrat nějakou alternativu.
 
Nejstarší způsob je přerušovaná soulož. Účinnost je nevalná a závisí zcela na chování mužského partnera. Neznám žádného gynekologa, který by ji doporučoval, naopak všichni varujeme před častým selháním.
 
Využití plodných a neplodných dní zase ovlivňuje žena. Pečlivky a inteligentní dívky se znalostí svého cyklu mají větší šanci uspět. Účinnost nic moc, jsou nakonec známy i případy otěhotnění přímo při měsíčkách. Když je k dispozici akutní tabletka po styku, je nerozum její zajištění nevyužít.
 
Klasický kondom užívá řada páru dlouhodobě a bez problémů, spolehlivost stoupá s IQ uživatelů. Manipulace a menší pohodlí odrazuje většinu lidí. Má se použít vždy při náhodném styku jako prevence pohlavních chorob, i navrch k jiné metodě.
 
Zcela se vytratily z lékáren vaginální antikoncepční pesary. Ženy je nechtějí používat, přestože v některých případech by byly ideálním řešením.
 
Moderní spermicidní prostředky jsou při správném použití stejně účinné jako například tělísko, ale také nejsou moc oblíbené.
 
Antikoncepčních tablet se vyrábí desítky druhů a stále přibývají nové. Pro mnoho žen jsou ideálním řešením. O jejich vlastnostech koluje mezi uživatelkami a bohužel i mezi lékaři jiných specializací dost nesmyslných mýtů. Nové preparáty jsou cíleně účinné (zlepšení pleti, nadváha), v řadě případů je ale užívání pilulek neúnosné riziko zdravotních komplikací.
 
Nitroděložní tělíska se používají méně, než by zasloužily díky dřívějším nepříjemným zkušenostem. Je to mnohdy metoda zcela ideální díky moderním novým technologiím. Dá se také využít v některých případech i léčebně!
 
Využívají se i zcela nové, netradiční metody hormonálního ovlivnění ženské plodnosti. Bohužel obvykle jsou drahé. I když všechno je relativní…..
 
 
 
 
  

Zajímá nás

© Všechna práva vyhrazena | www.mudrvambera.cz

Created by Xantipa