www.mudrvambera.cz

MUDr. Jiří Vambera
Palackého 201
541 01 Trutnov
IČ 49290517
odkaz na mapu

     Antikoncepce  
     VZP Trutnov  
     Nemocnice Trutnov  
     Nemocnice Dvůr Králové  
     Lékařská komora  
     Registr lékařů  

Program kontrol v těhotenství

1.
Do poradny pro těhotné si s sebou vždy přineste první ranní moč, kterou v poradně vyšetříme na cukr a bílkovinu. Vždy se přesně zvážíte, bude Vám změřen krevní tlak a ve vyšším stádiu těhotenství poslechnuty
srdeční ozvy plodu.

2.
Při jedné z prvních návštěv v poradně Vám bude vystavena těhotenská průkazka,kterou si řádně přečtěte! Zjistíte- li chybu ve vyplněných údajích, příště na to porodní asistentku upozorněte!
Během těhotenství navštívíte obvodního / závodního / lékaře,zubního lékaře a návštěvu si necháte potvrdit v průkazce pro těhotné.
Průkazku noste stále s sebou!

3.
Při druhé návštěvě v poradně Vás budeme informovat o potřebném odběru krve na tato vyšetření: BWR, KS+Rh, HbsAg / vyšetření sérové žloutenky /, toxoplazmozu, HIV /vyšetření protilátek na AIDS ,
Vaše právo je s tímto odběrem nesouhlasit/

4.
Ve 13. týdnu těhotenství – 1. ultrazvukové vyšetření – nabízíme snímek plodu za 50 ,- Kč nebo nahrání na videokazetu za 100 Kč

5.
V 15. týdnu těhotenství – odběr krve na AFP. /Jde o vyšetření sérového alfa-fetoproteinu . Toto vyšetření může odhalit některé vrozené vývojové vady dítěte /
Sama se hlaste,aby toto vyšetření bylo provedeno v 15.-16. týdnu těhotenství.

6.
V období kolem 20. týdne těhotenství – 2. ultrazvukové vyšetření specializovaný hlavně na eventuelní srdeční vady plodu, ale i na další možné patologie.
Těhotenskou průkazku vždy s sebou!

7.
Ve 24.-26. , 30.-32. a po 36. týdnu těhotenství necháme odebírat Rh negativním matkám krev na protilátky tehdy, je-li otec dítěte Rh pozitivní. U Rh negativních matek musíme znát vždy KS +Rh otce dítěte!

8.
V období 30.-32. týdne těhotenství – 3. ultrazvukové vyšetření , zaměřené na velikost, polohu plodu a uložení placenty.Dále Vám bude znovu odebrána krev na kontrolu krevního obrazu. Ke konci těhotenství Vám budeme kontrolovat ozvy plodu pomocí kardiotokografu, jehož záznam trvá 15-20 minut

9.
Přibližně v 37. týdnu těhotenství Vám bude proveden výtěr z pochvy. Případně zjištěná infekce se přeléčí .Je to nutná ochrana dítěte při porodu.

10.
Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 8 týdnů před očekávaným termínem porodu, nejpozději však 6 týdnů před termínem porodu.

Před nástupem na mateřskou dovolenou se domluvte se svým zaměstnavatelem o termínu vybrání či úhrady Vaší řádné dovolené. Tiskopis na mateřskou dovolenou řádně vyplňte, podepište a odevzdejte účtárně zaměstnavatele. Současně dostanete dotazník na jméno dítěte, který přinesete vyplněný do porodnice.

CO DO PORODNICE:
MATKA 
- doklady:-OP, průkazku pojištěnce , těhotenský průkaz se všemi ultrazvukovými záznamy,výsledky poševních kultivací a krevního obrazu.
- Prohlášení k narození dítěte – pro MATRIKU.
- Oddací list . /Pokud nejste oddáni a chcete, aby se dítě jmenovalo po otci, je třeba zvláštní doklad z matriky
s razítkem / . 
- léky, pokud nějaké užíváte 
- hygienické potřeby: ručníky, toaletní papír,balík vložek - nejlépe obyčejné, kloboučky do podprsenek
těhotenskou podprsenku 
- pití, nejlépe neperlivá voda , čaj 
- přezuvky: eventuelně i pro otce k porodu
- drobné peníze do telefonního a nápojového automatu

DÍTĚ 
- separační pleny, balík jednorázových plen, hygienické ubrousky, kartáček na vlásky.
- připravit dle ročního období a nechat přivézt až před propuštěním z porodnice: fusak, deka, zavinovačka, košilka, dupačky, svetýrek /přízový a pletený/, čepička /přízová a pletená /, rukavičky, bačkůrky, dudák, alespoň 5 látkových plen .

Trutnovská porodnice pořádá tělocvik pro těhotné každou středu 13-14 hod.. v tělocvičně v suterénu budovy.Zároveň 1x měsíčně probíhají předporodní kurzy pro páry.Informace o nich získáte v čekárnách ambulancí. V porodnici je umožněna přítomnost otce nebo jiné blízké osoby u porodu.

Gynekologická ambulance MUDr Jiří Vambera

Zajímá nás

© Všechna práva vyhrazena | www.mudrvambera.cz

Created by Xantipa